Dozvuky Jedného sveta v Prievidzi
Pravidelné premietanie dokumentov Jedného sveta v Ateliéri Ars Preuge - sledujte aktuálne info na Facebooku alebo cez RSS.

XIII : Kimčongília

Severná Kórea je bezpochyby najizolovanejšiou krajinou sveta. Totalitný režim tu už šesťdesiat rokov zatvára svojich obyvateľov do koncentračných táborov za sebemenšie prehrešky: stačí pokrčiť noviny na ktorých je vyobrazený otec zakladateľ Kim Ir-sen alebo jeho syn, súčasný vládca Kim Čong-il. Hoci sa pokus o útek z týchto táborov trestá smrťou, každý rok sa o neho rad väzňov pokúsi. Vďaka hŕstke z nich, ktorým sa podarí uniknúť - a z ktorej sa niektorí objavia aj v dokumente - sa svet dozvedá o hroznej podobe života v komunistickej Severnej Kórei.

Kedy? Piatok 7.10.2011 o 18:00 hod.
Kde? Umelecký ateliér Ars Preuge v Prievidzi (medzi Gymnáziom a Rozvojom)

REŽISÉRKA : N.C. Heikinová
KRAJINA : USA, FRA, JKO
DĹŽKA : 75 min.
JAZYK : pôvodné znenie, české titulky
ROK : 2009Facebook udalosť video na YouTube RSS Feed

XII : Auto*Mat

Auto*Mat je stylově různorodý film, kombinující žánr dokumentu, animace, hudebního klipu a home videa. Časosběrný princip vyprávění je rozšířen provokujícími situacemi a osobním vyprávěním.
Ovládáme město nebo město ovládá nás? Stáváme se automaty? Je pražský primátor spíše cyklista nebo populista? Jedeme v tom všichni? Inspirující, emotivní a vtipný dokumentární příběh režiséra Martina Marečka hledá hravým způsobem odpovědi na otázky související s životem ve městě, civilizací v pohybu a dobrodružnou cestou ke změně. Osobní příběh režiséra a jeho pokusu proměnit město kolem sebe...


Premietanie bolo v sobotu 3. septembra 2011

REŽISÉR : Martin Mareček
KRAJINA : Česko
DĹŽKA : 90 min.
JAZYK : pôvodné znenie
ROK : 2009Facebook udalosť video na YouTube RSS Feed

XI : Petra Procházková (nielen o Čečensku a Berkate)

Po poslednom vydarenom podvečere s Andrejom Bánom k nám zavíta ďalšia originálna novinárka a neohrozená vojnová reportérka Petra Procházková.
Petra založila s Jaromírom Štětinom agentúru Epicentrum, ktorá sa stala známou predovšetkým svojím spravodajstvom z vojnových konfliktov. V roku 2000 prerušila novinársku prácu a po dobu jedného roka sa venovala humanitárnej práci v Groznom, kde sprevádzkovali detský domov.
Píše napr. pre denník SME, známe sú najmä jej kritické postrehy z Ruska a ďalších krajín. Dlhodobo pôsobila v Čečensku a Afganistane.

Premietanie bolo v piatok 22. júla 2011

FILM : Čečenská uspávanka alebo Odvrátená strana sveta
DĹŽKA : 57 / 23 min.
ROK : 2000 / 1999

Petra Procházková (nielen o Čečensku a Berkate)

Facebook udalosť RSS Feed

X : Andrej Bán a Plač z hrobu

Už tento piatok k nám zavíta publicista a fotoreportér Andrej Bán. Významnú osobnosť našej spoločnosti a stáleho hosťa festivalu Jeden svet netreba moc predstavovať.
A s čím príde Andrej k nám, povie vám on sám: „Fotky budú najmä z Bosny, ale aj z Chorvátska či Kosova. A téma? Po nedávnom zatknutí generála Ratka Mladiča a jeho vydaní do Haagu je otázka, či a ako sa dá na Balkáne vyrovnať s desivou vojnovou minulosťou spred 15 rokov a čo s tamojšími vojnovými zločincami z rôznych národov. A najmä, ako to vidia tamojší ľudia, s ktorými som ako reportér hovoril a rozprávali mi svoje príbehy.“
Po prezentácii a voľnej diskusii je v pláne film Plač z hrobu. Ateliér ozdobia Andrejove fotky z Haiti a najmä sám autor.

Premietanie bolo v piatok 1. júla 2011

FILM : Plač z hrobu
ORIGINÁLNY NÁZOV : Srebrenica: A Cry from the Grave
DĹŽKA : 104 min.
JAZYK : pôvodné znenie
TITULKY : české
ROK : 1999Facebook udalosť video na YouTube RSS Feed

IX : Rodinná diéta

„Nemôžem si vyčistiť zuby, pretože moja zubná kefka je z plastu,“ hovorí v dokumente Johna Webstera jeho mladší syn. Rodina, žijúca vo Fínsku, sa totiž rozhodla, že skúsi vydržať jeden rok bez produktov, pri ktorých výrobe alebo použití je potrebná ropa. Vymeniť automobil za autobus, motorový čln za veslicu alebo nakúpiť základné potraviny v obchode však nie je také ľahké, obzvlášť pre rodinu s deťmi. V priebehu roka preto z pevného rozhodnutia prejsť na ekologicky prijateľný spôsob života postupne zľavuje ku kompromisným riešeniam. Je možné chovať sa ekologicky a nezničiť pritom rodinné šťastie?
Víťazný film festivalu Jeden svet v Bratislave!

Premietanie bolo v sobotu 2. júla 2011

DĹŽKA : 85 min.
REŽISÉR : J. Webster
JAZYK : fínsky, anglicky
TITULKY : české
ROK : 2008Facebook udalosť video na YouTube RSS Feed

VIII : ESHQ (Láska)

Mladá režisérka vyrazila do Afganistanu odkázaná len sama na seba. Jej cieľom nebolo zobraziť krajinu zápasiacu v nekončiacej vojne či prezentovať často fiktívnu realitu spravodajstva. Film zachytáva jej osobnú cestu za otázkami o láske, o tomto krásnom tajomstve a raison d’etre (zmysle existencie). Láska je symbolom citlivého obetovania sa, ktorého dôsledkom býva intímne hľadanie „sľúbeného času“.
Vo vlastných domácnostiach, afgánske ženy snímajú pokrývky hlavy bežne zahaľujúce ich tváre. Z odpovedí na otázky režisérky vyvstávajú úvahy o rozdieloch pri preklade z jedného jazyka do druhého, ako aj kultúrneho kontextu Afganistanu na jednej a Česka na druhej strane. Súčasný Afganistan je zároveň opísaný prostredníctvom nefalšovaných obrazov krajiny a jej hudby, farieb, svetiel a ornamentov.

Premietanie bolo v piatok 3. júna 2011

DĹŽKA : 52 min.
REŽISÉR : Jana Počtová
JAZYK : perzský
TITULKY : české
ROK : 2004

ESHQ (Láska)

Facebook udalosť RSS Feed

VII : Taqwacore: zrod islamského punku

Hudba bez ideológie, ponúkajúca autonómiu a priestor k vlastnému vyjadreniu. Tak vníma punkrock skupina mladých moslimov a moslimiek, tvoriacich niekoľko rôznych kapiel. Väčšinu z nich oslovila kniha Michaela Muhammada Knighta „The Taqwacores, punkový manifest“. Knight, konvertovaný moslim, a jeho priatelia zo skupiny The Kominas zorganizujú turné po amerických veľkomestách a neskôr koncertujú aj v Pakistane, kde sa snažia punkrock a vlastnú interpretáciu Koránu priblížiť tamojším moslimom.
Vystúpenia moslimských punkrockerov sú kontroverzné aj pre ne-moslimskú komunitu.

Premietanie bolo v piatok 6. mája 2011

DĹŽKA : 87 min.
REŽISÉR : Omar Majeed
JAZYK : anglicky
TITULKY : české
ROK : 2009Facebook udalosť video na YouTube RSS Feed

VI : Vnuci a vnučky kubánskej revolúcie

Dokument Vnuci a vnučky kubánskej revolúcie dáva priestor mladým ľuďom na Kube, ktorí hovoria o svojich pocitoch nádeje i zúfalstva. Niektorým nechýba humor, iní neskrývajú odpor. Stretávame hudobníkov zo zoskupení Los Aldeanos, Porno para Ricardo a Silvito El Libre, ako aj blogerky Claudiu Cadelo, Yoani Sánchez a Laritzu Diversent...
Film režíroval známy kubánsky exilový novinár Carlos Montaner s pomocou mladých kameramanov a ka...meramaniek, ktorí v priebehu niekoľkých mesiacov opakovane navštívili „ostrov slobody“, aby priniesli nakrútené autentické výpovede.

Film uvedie Katarína Ďurovková, ktorá má na starosti v o.z. Človek v ohrození kubánske projekty a ktorá nám porozpráva ako Kuba vyzerá 52 rokov od revolúcie, aká je súčasná situácia na ostrove „slobody“ a aké sú nálady medzi mladými ľuďmi.

Premietanie bolo v piatok 8. apríla 2011

ANGLICKÝ NÁZOV : Grandchildren of the Cuban Revolution
DĹŽKA : 60 min.
REŽISÉR : Carlos Montaner
JAZYK : španielsky
TITULKY : anglicky
ROK : 2010Facebook udalosť video na YouTube RSS Feed

V : Zajatci bieleho boha

Mladí Česi sa vydali ako tisíce turistov ročne spoznávať exotické Thajsko. Každá krajina má však aj svoju neturistickú stranu. A tak sa jeden z nich vrátil späť medzi domorodý horský národ Akha. Ako antropológ sa snaží začleniť do ich komunity a zvnútra sleduje rozpad ich malého, starou hojdačkou podopreného sveta. Odchod z ich spoločnosti je rýchly a dramatický - v hre s peniazmi, luďmi a primnohými informáciami.
Dokument o tom, že rozvoj nie je automaticky víťazstvom, o evanjelizačných pokusoch na domorodom obyvateľstve často zastierajúcich obchod s deťmi. Film získal cenu Grand Prix na festivale Ekofilm, Russian Anthropological Film Festival, Festivalu horských filmov a hlavnú cenu festivalu Ekotopfilm 2008.
Pohľad na opačnú stranu Zeme medzi horalské národy v Thajsku.

Premietanie bolo v piatok 17. decembra 2010

ANGLICKÝ NÁZOV : Prisoners of White God
DĹŽKA : 52 min.
REŽISÉR : Steve Lichtag
NÁMET : Tomáš Ryška
ROK : 2008Facebook udalosť video na YouTube RSS Feed

IV : afterPhurikane

„Film Cigarety a pesničky dokumentaristu Mareka Šulíka, ktorý vznikol na pôde projektu AfterPhurikane giľa etnomuzikologičky Jany Belišovej je plný ozajstných duší. Nielen oni dvaja doň svoje duše vložili, ďalší si tam idú dušu vyspievať či inak vymuzicírovať, niekedy tam duša pomedzi slová uniká z úst v podobe nikotínového obláčika. A divák sedí a nasáva – zrakom, sluchom, dušou.“
Marek Šulík je výborný dokumentarista. A veľmi premýšľavý človek. Tí z vás, ktorý boli na minuloročnom festivale Jeden svet v Prievidzi a zažili ho na vlastnej koži počas besedy, vedia o čom je reč.
Marek natočil film. Nielen to, dal nám súhlas na jeho premietanie.
A nielen to! Nebudeme sa len pozerať, budeme aj počúvať.
Lebo Dozvuky Jedného sveta deň pred komunálnymi voľbami vám prinesú projekt afterPhurikane, ktorý sa skladá z hudby, ktorá nám priblíži starodávne rómske piesne inak a z filmu Cigarety a pesničky.

Premietanie bolo v piatok 26. novembra 2010

ORIGINÁLNY NÁZOV : Cigarety a pesničky
DĹŽKA : 52 min.
REŽISÉR : Marek Šulík
ROK : 2010
JAZYK : slovenčina, rómčinaFacebook udalosť video na YouTube RSS Feed

III : Smrť v Gaze

Na jaře roku 2003 se režisér James Miller a reportérka Saira Shahová vydali na Blízký východ. „Chtěli jsme zaznamenat, jakým způsobem vyrůstají obyčejné děti v neobyčejných podmínkách," říká v úvodu snímku Saira Shahová.
Hlavními postavami jejich filmu jsou dvanáctiletý Ahmed, jeho stejně starý kamarád Mohamed a šestnáctiletá Najla. Všichni žijí ve městě Rafah na hranicích nebezpečného pásma Gaza. Jejich hluboce zakořeněná nenávist k Izraeli, utvářená prostředím, ve kterém vyrůstají, i rozpracovaným systémem ideologického vymývání mozků, napovídá, že jsou na nejlepší cestě stát se za pár let sebevražednými atentátníky.
Během natáčení však dojde k šokující události. Režisér James Miller je zastřelen izraelským vojákem a stává se další obětí konfliktu, jehož zhoubný dopad na životy palestinských dětí se snažil co nejvěrněji zaznamenat.

Premietanie bolo v piatok 11. júna 2010

ORIGINÁLNY NÁZOV : Death in Gaza
DĹŽKA : 79 min.
REŽISÉR : James Miller
ROK : 2004
JAZYK : anglicky, s českými titulkamiFacebook udalosť video na YouTube RSS Feed

II : Nevítaní

Dokumentární mýtus - pět příběhů o cestě z jiného světa. Od začátku 90. let režisér sledoval a natáčel pět dětí, nyní již dospělých, které jejich rodiče odložili v porodnicích hned po porodu. Stát se o ně postaral a po materiální stránce jim nechybělo nic, jen stále žili v jiném světě. Obzvláště v komunistické éře byly děti, které byly jiné, než ostatní, pečlivě drženy v ústraní, schované daleko od zbytku společnosti a jejích radostí a strastí. Všichni protagonisté nicméně zdolali všechny překážky a vstoupili do našeho světa. Osamostatnili se, pracují, mají zdravé děti, rozvádí se a znovu žení. Někteří se dokonce setkali se svými rodiči.
"Já si myslím, že je to o dobrém životě i se špatnou sudbou. O tom, že pokud člověk v sobě najde skutečný, opravdový přístup, takže i je-li nějakým způsobem znevýhodněn, nebo má-li těžký osud, tak může najít krásný a smysluplný způsob života."
Režisér Tomáš Škrdlant získal za tento dokument Cenu Pavla Kouteckého.

Premietanie bolo v piatok 14. mája 2010

ORIGINÁLNY NÁZOV : Nevítaní
DĹŽKA : 95 min.
REŽISÉR : Tomáš Škrdlant
ROK : 2009
JAZYK : česky

trailer

Facebook udalosť RSS Feed

I : Vojnový fotograf

Svetoznámy fotograf James Nachtwey už viac ako 20 rokov dokumentuje vojny a ostré sociálne konflikty vo všetkých kútoch sveta. Sebyspytujúci muž hovoriaci jemným hlasom v žiadnom prípade nezodpovedá stereotypu cynického vojnového spravodajcu. Dialógy miešajúce so zábermi Nachtweya pri práci vytváraj portrét muža motivovaného vytríbeným etickým cítením. Svoj prístup najlepšie vystihuje slovami: "Sila fotografie sppočíva v jej schopnosti vzbudiť v človeku zmysel pre ľudskosť. Ak je vojna pokusom poprieť ľudskosť, tak potom môže byť fotografia považovaná za protiklad vojny."
"Je len cynickým pozorovateľom alebo niekým viac? Urobí s človekom niečo čelenie toľkým hrôzam? Ochraňuje pohľad cez objektív fotoaparátu?"

Premietanie bolo v piatok 16. apríla 2010

ORIGINÁLNY NÁZOV : War Photographer
DĹŽKA : 96 min.
REŽISÉR : Christian Frei
ROK : 2001
JAZYK : anglicky, s českými titulkamiFacebook udalosť video na YouTube RSS Feed