filmový festival Jeden svet v Prievidzi BERKAT Človek v ohrození
Jeden svet
8. ročník festivalu dokumentárnych filmov
16. - 21. marec 2015 | Dom kultúry | Prievidza
Facebook
Berkat
komu pomáhame?
chcem pomôcť!
daruj permanentku 1+1

Hostia

pondelok: ZUZANA PIUSSI | utorok: KAROL STÝBLO | streda: PAULÍNA BÖHMEROVÁ
štvrtok: MICHAL BURZA | piatok: ERIK BALÁŽZuzana Piussi

Zuzana Piussi Slovenská režisérka a dokumentaristka, vyštudovala katedru réžie na VŠMU v Bratislave. Spolupracovala s divadlom Stoka a spoluzakladala Združenie pre súčasnú operu - divadlo SkRAT. Šírka jej filmovej tvorby sa vinie od slam poetry (Myslím, teda slam), hľadania najlepších kuracích krídelok (Kuracia láska), života slovenskej gay komunity (Anjeli plačú) až po hraný dokument Babička. Opakovane sa vracia k aktuálnych spoločenským témam, ohlas vyvolali dokumenty Nemoc tretej moci (vrátane žaloby na autorku) či Od Fica do Fica. Film Krehká identita o našej národnej identite získal Cenu Jedného sveta v súťažnej sekcii Slovenský dokumentárny film 2012/13.
Rozhovor @ Slabý hlas, ktorý výrazne počuť
Festivalový rozhovor @ „Reakcie ma už neprekvapujú“
Autorský deň celý festivalový pondelokKarol Stýblo

Karol Stýblo Master chef chocolatier nitrianskej firmy Lyra chocolate. Je jedným zo štyroch ľudí na svete, ktorí môžu používať titul Fino Aroma Master Chef Chocolatier. Popri štúdiách v Belgicku či Francúzsku si v Kolumbii vyskúšal prácu na plantážach a prešiel si procesom výroby "od zrnka k tabuľke čokolády". Úspešne sa venuje ručne vyrábaným čokoládam a čokoládovým produktom. V roku 2014 získal spolu s kolegami na súťaži GREAT TASTE AWARDS "potravinového Oskara": zlatú hviezdu Great taste.
Urobte si chúťky @ lyrachocolate.com
Festivalový rozhovor @ „Čokoládu vnímam ako dezert s pozitívnymi vlastnosťami“
Chúťky nám spraví po filme Podozrivá čokoláda vo festivalový utorokPaulína Böhmerová

Paulína Böhmerová Cestovateľka, sprievodkyňa, príležitostná autorka. Po ukončení štúdia na Akadémii Múzických umění v Prahe sa vybrala na štipendium v Indonézii. Tento pobyt trvalo ovplyvnil jej život a ostatné roky sprevádza turistov a cestuje po svete. Niekoľko mesiacov strávila aj na Kube. Na svojom blogu o sebe píše: "cesty po svete ma naučili dívať sa na život s optimizmom a humorom, no otvorenými očami". Pôsobila tiež v neziskovej organizácii Človek v ohrození , ktorá sa venuje podpore ľudských práv na Kube.
Blog @ Zázraky kubánskej ekonomiky
Festivalový rozhovor @ „Na všetkých miestach žije ČLOVEK“
Zážitky z Kuby po filme Viva Cuba Libre – rapová vzbura vo festivalovú streduMichal Burza

Michal Burza Fotograf na voľnej nohe, na Ukrajinu išiel opakovane na vlastnú päsť. Fotografia z kyjevského Majdanu získal hlavnú cenu v súťaži novinárskej fotografie Slovak Press Photo 2014. Snímka proruského separatistu so zbraňou v ruke a sústredeným pohľadom zo Slovjanska sa dostala na titulku nemeckého magazínu Spiegel. O vypätých momentoch na Ukrajine povedal: "Nebezpečenstvo sme cítili nonstop, pri separatistoch sme nemohli predpokladať reakciu na nič. Situácia sa stále menila. Niekedy sme sa pohybovali v nepriestrelných vestách."
Ukrajina očami fotografa @ Jablko.sk
Festivalový rozhovor @ „Život si nájde cestu aj počas vojny“
Prezentácia fotiek a diskusia po filme Otvorený prístup vo festivalový štvrtokErik Baláž

Erik Baláž Ochranár a filmár, náčelník kmeňa Tatry lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Smutne známa je kauza zhoreného domu jeho brata Braňa v čase aktívneho boja za kontroverznú zonáciu Tatier. Balážov prvý dokumentárny film Strážca divočiny prináša citlivé pozorovania z Tichej doliny vo Vysokých Tatrách. Filmovanie medveďov v ich prirodzenom prostredí autori z BBC či ORF po pár dňoch zrušili ako príliš náročné. Názov Vlčie hory pre región na dnešnej hranici Slovenska, Ukrajiny a Poľska našiel v dielach starých kartografov. Natáčanie rovnomenného filmu v skutočnej divočine trvalo 500 dní.
Rozhovor @ Chceme na Slovensku európsky Yellowstone
Festivalový rozhovor @ „Prečo by som sa mal báť medveďov?“
Pozorovanie z prvej ruky po filme Strážca divočiny vo festivalový piatok


 

Udalosť na Facebooku

Bolo nás presne 2500
Bolo nás 2500
Tohtoročný festival na premietaniach pre verejnosť navštívilo 1068 divákov. Doobedné školské premietania si pozrelo 1432 žiakov a študentov. Na 37 projekciách sme premietali 33 filmov.

Komu sme pomohli
Komu sme pomohli
Výťažok z minuloročného festivalu vo výške 3556,70 € bol darovaný na účely verejnej zbierky BERKAT pomáha a to konkrétne na transplantácie očných rohoviek v Afganistane (1941,70 €), podporu komunity v marockom Agouti (1054,00 €), ukrajinskú farmu Kovčech (500,00 €) a rekonštrukciu internátu v rumunskom Alesdi (spolu 1100,00 € aj s ďalšími darmi).

Obchodík
Obchodík
Tak ako každý rok, aj tentokrát vám v Obchodíku Jeden svet ponúkneme rôzne vecičky, pričom výťažok z predaja ja darovaný na aktivity v rámci zbierky BERKAT pomáha.


Filmy na mape

2% z dane pre BERKAT
2% z dane pre Berkat
Darujte 2% z vašich daní BERKATu a 100% vášho daru pomôže! Viac info nájdete na www.berkat.sk.

Generálny partner
Slovenská sporiteľňa
Generálnym partnerom festivalu Jeden svet na Slovensku je Slovenská sporiteľňa.

<      ^      O festivale      Filmy      Hostia      Sprievodné podujatia      Program      Archív

© 2015 BERKAT      Powered by ISSO | Počítače - Internet - Servis - Renovácie