filmový festival Jeden svet v Prievidzi BERKAT Človek v ohrození
Jeden svet
11. ročník festivalu dokumentárnych filmov
12. - 17. marec 2018 | Dom kultúry | Prievidza
Facebook
Berkat
komu pomáhame?
chcem pomôcť!
daruj permanentku 1+1

Jeden svet 2018 v číslach

> 11. ročník regionálneho festivalu Jeden svet v Prievidzi
> 2 spoluorganizátori festivalu: mesto Prievidza a KASS

> 33 projekcií z toho > 7 dopoludňajších školských premietaní a diskusií
> 26 dokumentárnych filmov z celého sveta počas > 6 festivalových dní
> 10 hostí s rôznymi témami od vojny na Ukrajine cez triedenie odpadu až po slovenské pôrodníctvo. Opäť sme v programe zahrnuli aj autorský deň - tentokrát v podobe > 3 filmov z tvorby Roberta Kirchhoffa. Práve režisér Kirchhoff vystúpil počas festivalu aj na zhromaždení Za slušné Slovensko na námestí.

> 1 225 divákov na poobedných premietaniach
> 1 308 žiakov a študentov na školských premietaniach
> desiatky otázok žiakov a študentov formou SMSiek

> 1 959,00 € je výťažok zo vstupného pre školy a pre verejnosť
> 273,00 € je hodnota vašich darov do pokladničky na festivale
> 212,00 € je výťažok z Obchodíku v prospech projektov pomoci Berkatu

> 3 partneri a ich podpora umožnili venovať celý výťažok na zbierku Berkat pomáha, preto veľmi ďakujeme firmám: ISSO, ATOS a MIP!
> 700,00 € je finančná dotácia mesta Prievidza na podporu festivalu

> 1 výstava fotografií Dušana Valoviča Tváre sveta
> 1 fotograf a > desiatky fotiek, ktoré zachytili atmosféru festivalu a portréty hostí
> 6 festivalových diskusií s našimi hosťami zverejnených na YouTube

> 145 chutných a zdravých mufín - slaných aj sladkých
> stovky rozdaných Magazínov Denníka N z darovanej remitendy
> 15 textilných tašiek s logom Denníka N predaných v rámci propagácie „bez odpadu“

> 9 dobrovoľníčiek a dobrovoľníkov, ktorí pomáhali pri organizácii festivalu, najmä v Obchodíku a pri predaji vstupeniek

ĎAKUJEME!Pokračovanie aj po festivale...

Autorský deň režiséra Roberta Kirchhoffa (video záznam diskusie z festivalu)
Cestovateľ a reportér Tomáš Forró o živote a pomoci na Ukrajine (video záznam diskusie z festivalu)
Ekonóm Juraj Karpiš o robotizácii, Bitcoine a celkovo budúcnosti (video záznam diskusie z festivalu)
Juraj Mravec, Oliver Valentovič a kolegovia o frontovej línii v Iraku (video záznam diskusie z festivalu)
K filmu Ohrozené semienka: nemecký gigant Bayer prebral americkú firmu Monsanto spomínanú vo filme v súvislosti s chemikáliami používanými v poľnohospodárstve. Komentár na Techboxe
Petra Slezáková (Zero Waste) a Branislav Moňok (Priatelia Zeme) aj o nulovom odpade (video záznam diskusie z festivalu)
Po filme Medzi nami o pôrodníctve s autorkou Zuzanou Límovou (video záznam diskusie z festivalu)
K filmu Život začína po stovke: dnes 105-ročná Dagny Carlsson naďalej bloguje a splnil sa jej aj sen hrať vo filme. Jej blog vo švédštine: www.123minsida.se/Bojan/Ďaleké aj blízke témy

Pomoc slovenských záchranárov na frontovej línii v ďalekom Iraku a zároveň vojnový konflikt relatívne neďaleko našich východných hraníc. Otázky budúcnosti od Bitcoinu až po robotizáciu a tiež triedenie odpadu v našich domácnostiach tu a teraz. Rómsky holokaust počas Druhej svetovej vojny a tiež unikátny pohľad na dnešné slovenské pôrodníctvo. Celý program začne spomienkou na zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Aký program ponúka 11. ročník filmového festivalu Jeden svet v Prievidzi?
Mir Vam
Odporúčame: Mir Vam
V pondelok sa s novinárom Tomášom Forróm budeme rozprávať najmä o situácii na Donbase - živote vo vojne, ako aj možnostiach pomoci. Diskusiu dokreslia tématické filmy, vrátane road-movie z Ukrajiny Mir Vam slovenského autora Juraja Mravca. Rozšírenie programu vzhľadom na aktuálne udalosti: od 16:00 premietneme dokument List Anne o vražde novinárky Anny Politkovskej venovaný spomienke na Martinu Kušnírovú a Jána Kuciaka. (Pondelkový program: vojna (a pomoc) na Donbase)
Je s nami koniec?
Odporúčame: Je s nami koniec?
Témou druhého dňa bude budúcnosť. Svoj pohľad na Bitcoin či robotizáciu divákom predstaví ekonóm Juraj Karpiš. Zvlášť odporúčame aj utorkové filmy: Je s nami koniec? Leonarda di Capria o nádeji v boji s globálnym otepľovaním a Ohrozené semienka, ktorých tisíce sú uložené na Špicbergoch pre prípad globálnych kríz. (Utorkový program: aká budúcnosť nás čaká?)
Výchova k vojne
Odporúčame: Výchova k vojne
Všimli si ich celosvetové média ako CNN alebo Der Spiegel. Oliver Valentovič je jedným zo záchranárov Akadémie Urgentnej Medicíny, ktorý pomáhal na frontovej línii v irackom Mosule. Na diskusiu so záchranármi nadviažu filmy Výchova k vojne a Český Alláh. Novým hosťom festivalu je dokumentarista Juraj Mravec, ktorý divákom prinesie fotky a videá z vojnovej zóny v Iraku. (Stredajší program: frontová línia: Mosul, Irak)
Bez odpadu!
Odporúčame: Bez odpadu!
Štvrtkový program sa zameria na naše životné prostredie: pohľad na plytvanie jedlom v snímke Čerstvé, ale v kontajneri či toxická výroba elektroniky, ktorú denno-denne používame (dokument Zomrieť pre dizajn). Dá sa žiť Bez odpadu? Na to odpovie rovnomenný dokument a o triedení odpadu z pohľadu každodenného života a bežnej domácnosti sa budeme rozprávať s Petrou Slezákovou zo Zero Waste a Branislavom Moňokom z Priateľov Zeme. (Štvrtkový program: nulový odpad?!)
Diera v hlave
Odporúčame: Diera v hlave
Režisér Robert Kirchhoff predstavil na festivale pred pár rokmi náročný film Kauza Cervanová. V piatok vás pozývame na jeho autorský deň s filmami Diera v hlave, Hej, Slováci! a Para nad riekou. (Piatkový program: autorský deň Roberta Kirchhoffa)
Epidémia slobody
Odporúčame: Epidémia slobody
V sobotu doobeda zvlášť pozývame na premietanie detských divákov, pre ktorých máme pripravené kratšie dabované dokumenty v rámci cyklu Jeden svet deťom. Program bude pokračovať viacerými filmami a neskôr poobede premietneme kontroverzný dokument Medzi nami o slovenskom pôrodníctve. Diskutovať o téme príde autorka Zuzana Límová. (Sobotný program: Jeden svet deťom a ako prichádzame na tento svet?)Festivalový spot: hľadanie dôvery


 

Fotogaléria 2018
Fotogaléria

2% z dane pre BERKAT
2% z dane pre Berkat
Darujte 2% z vašich daní BERKATu a 100% vášho daru pomôže! Ako poďakovanie vám darujeme permanentku na Jeden svet pre 2 osoby. Viac info nájdete na www.berkat.sk.

Bolo nás 3229
Bolo nás 3229
Minuloročný festival na premietaniach pre verejnosť navštívilo 1773 divákov. Doobedné školské premietania si pozrelo 1457 žiakov a študentov. Na 41 projekciách sme premietali 28 filmov.

Fotogaléria 2017
Fotogaléria

Obchodík
Obchodík
Tak ako každý rok, aj tentokrát vám v Obchodíku Jeden svet ponúkneme rôzne vecičky, pričom výťažok z predaja ja darovaný na pomoc BERKATu.

Festivalový spot

Generálny partner
Nadácia Slovenskej sporiteľne
Generálnym partnerom festivalu Jeden svet na Slovensku je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

<      ^      O festivale      Filmy      Hostia      Sprievodné podujatia      Program      Archív

©2018 BERKAT      Powered by ISSO | Počítače - Internet - Servis - Renovácie