HOSTIA
Marek Ďuriš
Marek Ďuriš od roku 2002, po skončení štúdia, pracoval na projektoch Trnavskej Univerzity a Vysokej školy sv. Alžbety v rôznych častiach Južného Sudánu ako lekár, t.č. je na voľnej nohe. Okrem problematiky rozvojovej pomoci v zdravotníckom sektore sa venuje anesteziológii. Vo voľnom čase cestuje, fotografuje a chodí po horách.
V Sudáne som bol vycestovaný celkovo 6-krát, vždy po tri mesiace a navštívil som tri rôzne misie. Jedna sa týkala zabehnutej nemocnice, kde som pracoval ako radový lekár a vo voľnom čase som sa pohyboval po buši ako obdivovateľ ľudí - antropológ amatér. Bolo to v čase, keď v Sudáne ešte prebiehala občianska vojna, tj. 2002. Ďalšia misia sa týkala zakladania nemocnice v Sudáne. Takisto mám milé zábery i zo života mimo nemocnice. Ako perlička - bol som náhodou svedkom food-dropingu, tj. zhadzovania potravín v čase krízy. Tretia misia bola takisto lekárska - to už bolo v čase mieru, ale paradoxne sme ošetrovali väčšinou postrieľaných ľudí, ktorí boli zranení z medzikmeňových bojov.
ROZHOVOR: Po čase sa usmievam nad vlastnou rozvahou
• PREZENTÁCIA FOTIEK A DISKUSIA PO FILME ZEM BEZ ĽUDÍ
PROGRAM: UTOROK | 18:30
Michal Hvorecký
Michal Hvorecký je úspešným spisovateľom poviedok i románov. Jeho knihy vyšli v prekladoch do nemeckého, poľského a českého jazyka. Pripravuje sa talianske a srbské vydanie.
Na konci októbra 2010 navštívil spolu s pracovníčkou Človeka v ohrození Afganistan. Cieľom cesty bolo zbieranie a príprava námetov pre literárne reportáže do pravidelného školského "Twin School magazínu". Michal Hvorecký sa pri svojej ceste zameriaval najmä na netradičné, médiami nepokryté témy ako napríklad afganská literatúra či popkultúra.
FLICKR: Fotky z Afganistanu
ROZHOVOR: Chcem zmeniť pohľad Slovákov na afganskú spoločnosť
• PREZENTÁCIA FOTIEK A DISKUSIA PO FILME AFGANSKÁ SUPERSTAR
PROGRAM: STREDA | 18:00
Anton Srholec
Pri pokuse o ilegálny prechod cez hranice ho v roku 1951 chytili, a namiesto teologických štúdií v Taliansku absolvoval 98 mesiacov pod zemou v jáchymovských uránových baniach. Po amnestii pracoval ako robotník, no nakoniec ho v Ríme pápež Pavol VI. vysvätil za kňaza. V čase komunizmu mu za organizáciu národnej púte na Velehrad odobrali štátny súhlas na pastoráciu. Stal sa disidentom, ktorý hľadal odpovede na otázky slobody, morálky, ekumenického dialógu a zmien v katolíckej cirkvi. Po prevrate mu arcibiskup Sokol neobnovil súhlas, nevyhnutný na to, aby získal vlastnú farnosť.
Vyrovnať sa s neúspechom, utrpením alebo s akoukoľvek formou násilia, ktoré na človeka doľahnú, patrí k základným ľudským a kresťanským postojom. K životu patrí aj prehra, smola, alebo takzvané nešťastie. Keď sa však k nemu človek postaví poctivo a prijme ho, tak sa preňho môže stať šťastným obratom a východiskom. To, že ma chytili, patrilo k riziku, ktoré som podstupoval. Nejako to nedramatizujem.
ROZHOVOR: Lepšie je slúžiť, ako čakať, aby iní slúžili mne
• DISKUSIA PO FILME JÁCHYMOVSKÉ PEKLO
PROGRAM: ŠTVRTOK | 17:30