filmový festival Jeden svet v Prievidzi BERKAT Človek v ohrození
Jeden svet
9. ročník festivalu dokumentárnych filmov
14. - 19. marec 2016 | Dom kultúry | Prievidza
Facebook
Berkat
komu pomáhame?
chcem pomôcť!
daruj permanentku 1+1

Hostia

pondelok: MIRO REMO | utorok: ANDREJ BÁN | streda: VIERA DUBAČOVÁ a ZÁCHRANÁRI LUKÁŠ, PAVOL A ŠTEFAN | štvrtok: ANDREA CULKOVÁ | piatok: ŠTEFAN CHRAPPA | sobota: JURAJ SMATANARežisér Miro Remo

Režisér Miro Remo
Slovenský filmár z L.A. (= Ladiec). Režisér viacerých dokumentárnych filmov kariéru začal mimoriadne oceňovaným filmom Arsy-Versy. V roku 2014 zaujal celovečerným debutom Comeback z našej najstráženejšej väznice, ktorý bol premiérovaný na MFF v Karlových Varoch. Je autorom niekoľkých častí televíznych sérií ako Osmičkári. Sídliská či Colnica. V roku 2016 budú mať premiéru jeho filmy o Richardovi Müllerovi a o slovenskej Cooltúre.
Cnosti a neresti @ .týždeň
Rozhovor @ Denník N
Autorský deň celý festivalový pondelokFotoreportér Andrej Bán

Fotoreportér Andrej Bán
Reportér .týždňa, zakladateľ občianskeho združenia Človek v ohrození. Dlhodobo dokumentuje nielen život na Slovensku, ale aj v krajinách ako Pakistan, Haiti, Gruzínsko, Kosovo, Afganistan či Japonsko po cunami. Uplynulé mesiace prináša svedectvo o migračnej kríze od sýrskych hraníc po strednú Európu. Je nositeľom ocenenia Biela vrana, ktoré vyzdvihuje spoločensky prínosné a odvážne občianske činy.
Reportáž Drámy na Lesbose @ .týždeň
Profilové video @ Biela vrana
Pohľad z ciest utečencov vo festivalový utorokAktivistka Viera Dubačová

Aktivistka Viera Dubačová
Pochádza z Nitry a už dlhé roky žije v Banskej Bystrici. Zakladala komunitné Divadlo z Pasáže, ktoré pracuje s ľuďmi so zdravotným postihnutím, stála pri založení viacerých neziskových organizácií. Bojuje proti extrémizmu a spoluzakladala iniciatívu Nie v našom meste. Je laureátkou ocenenia Krištáľové krídlo za filantropiu za rok 2012.
„Stojím si za tým, že kultúra je prepojená so spoločenským dianím. Práve angažovaná kultúra môže byť jedným z nástrojov zlepšovania povedomia o spoločenských a politických problémoch. Môže byť impulzom pre zmeny, môže vzdelávať, môže udržiavať povedomie o udalostiach našich dejín, na ktoré by sme nemali zabúdať.“
Malým utečencom priviezli kolotoč a cukrovú vatu @ Denník N
Osobná stránka @ www.vieradubacova.sk
O tom ako pani Dubačová a slovenskí záchranári pomáhajú festivalovú streduZáchranári Lukáš, Pavol a Štefan

Záchranári Lukáš, Pavol a Štefan
Záchranári Lukáš Gurtner, Pavol Krajčovič a Štefan Hodničák z občianskeho združenia Emergency Medical and Rescue Assistance Slovakia (EMRAS) každý deň po šichte trávia noci na hraniciach a venujú sa pomoci utečencom. Pomáhajú nezištne ako dobrovoľníci. Z rakúskeho Nickelsdorfu sa posunuli len o kúsok ďalej - do Hegyeshalomu na maďarskej strane hranice, v súčasnosti pomáhajú v Chorvátsku a Srbsku. Súhlasia s tým, že práca na hraniciach je nekonečná, napriek tomu sú odhodlaní v nej pokračovať.
Cez deň pracujú a po šichte odchádzajú pomáhať do Maďarska @ Denník N
Video: z práce rovno na hranicu @ YouTube
O tom ako pani Dubačová a slovenskí záchranári pomáhajú festivalovú streduRežisérka Andrea Culková

Režisérka Andrea Culková
Na vlastnej koži zažila ohrozenie tehotenskou cukrovkou, zo dňa na deň musela prestať konzumovať rafinovaný cukor. „Trpela som abstinenčnými príznakmi a zisťovala, aké je ťažké s ním skončiť a aké ťažké vyhnúť sa cukru.“ Na filme Sugar Blues (v češtine Cukr blog) pracovala päť rokov. Skúma v ňom nielen zdravotné dopady cukru, ale tiež najrôznejšie praktiky potravinárskych firiem za účelom predaja čo najväčšieho množstva tejto „drogy“. Na diskusii k filmu sa zúčasní aj so svojou rodinou.
Rozhovor @ Lidovky
Článok "Cukr je droga" @ Respekt
Diskusia po filme Sugar Blues vo festivalový štvrtokAutor Štefan Chrappa alias Pišta Vandal

Autor Štefan Chrappa alias Pišta Vandal
Píše knihy pre deti i dospelých. Prednáša na univerzite, báda, prekladá a hrá v dvoch kapelách tvrdého razenia - ČAD a Vandali. Mnohí by podľa jeho výzoru nepovedali, že je redaktor náboženského vysielania v rozhlase. Niektorí neveria, že môže byť aj metalista a katolík. Vedie vlastné knižné vydavateľstvo Limerick. Spracoval životný príbeh slovenského saleziánskeho misionára Karola Nižňanského, ktorý pôsobil niekoľko rokov v Indii. Minulý rok napísal knihu Anton Srholec - Bezdomovec z povolania.
Obludárium Pištu Vandala @ TV SME
Starší rozhovor @ Cesta plus
Diskusia po filme Anton Srholec vo festivalový piatokUčiteľ a aktivista Juraj Smatana

Učiteľ a aktivista Juraj Smatana
Stredoškolský učiteľ dejepisu a protikorupčný aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici. Podieľa sa na prevádzke portálu Ekofórum. Upozornil na niekoľko prešlapov samosprávy, vystupoval vo filme Jara Vojteka Pánovi učiteľovi – Doddy a Juraj. Minulý rok zostavil zoznam internetových stránok, ktoré pomáhajú na Slovensku vytvárať obraz sveta vyhovujúci ruskej politike. „Sú to weby, ktoré sú síce anonymné, ale pritom ich správy majú veľmi profesionálne vytvorený obsah.“
Rozhovor o proruskej propagande @ Denník N
Jurajov blog @ SME
Téma propagandy v dnešnom svete vo festivalovú sobotu


 

Udalosť na Facebooku

Horúce témy

2% z dane pre BERKAT
2% z dane pre Berkat
Darujte 2% z vašich daní BERKATu a 100% vášho daru pomôže! Ako poďakovanie vám darujeme permanentku na Jeden svet pre 2 osoby a ročný čitateľský preukaz do novej BERKAT knižnice. Viac info nájdete na www.berkat.sk.

Bolo nás presne 2500
Bolo nás 2500
Minuloročný festival na premietaniach pre verejnosť navštívilo 1068 divákov. Doobedné školské premietania si pozrelo 1432 žiakov a študentov. Na 37 projekciách sme premietali 33 filmov.

Obchodík
Obchodík
Tak ako každý rok, aj tentokrát vám v Obchodíku Jeden svet ponúkneme rôzne vecičky, pričom výťažok z predaja ja darovaný na aktivity v rámci zbierky BERKAT pomáha.

Generálny partner
Slovenská sporiteľňa
Generálnym partnerom festivalu Jeden svet na Slovensku je Slovenská sporiteľňa.

<      ^      O festivale      Filmy      Hostia      Sprievodné podujatia      Program      Archív

© 2016 BERKAT      Powered by ISSO | Počítače - Internet - Servis - Renovácie