filmový festival Jeden svet v Prievidzi BERKAT Človek v ohrození
Jeden svet
10. ročník festivalu dokumentárnych filmov
13. - 18. marec 2017 | Dom kultúry | Prievidza
Facebook
Berkat
komu pomáhame?
chcem pomôcť!
daruj permanentku 1+1

O festivale


„Odmyslime si ploty“
Ploty zažívajú renesanciu - nielen tie fyzické, ale aj ploty a múry v nás. Niektoré si staviame sami, s inými nám pomáhajú médiá či politici, namiesto skutočných konštruktívnych riešení nás to ťahá k jednoduchým riešeniam zložitých problémov.
Aby sme odolali vábeniu zjednodušení a stereotypov, plotov a múrov, nesmieme prestať klásť otázky, spochybňovať vlastné predsudky. Musíme kriticky myslieť. A aj vďaka filmovému festivalu Jeden svet si skúsiť ploty odmyslieť.
Ultranacionalistický starosta s vlastnými pravidlami v Maďarsku, neonacisti prepojení s políciou v putinovskom Rusku, maketami zbraní vyzbrojení mladíci v slovenských lesoch. Čo sa to šíri aj našou spoločnosťou? Dokážeme sa brániť extrémizmu s maskou patriotov? Aj na to sa pokúsi odpovedať filmová sekcia Extrémizmus v nás.
Ploty pomyselné aj tie ostnaté nerastú len u nás, svet je v pohybe a múry sú jedna z reakcií na toto dianie. Pri hľadaní konštruktívnych riešení mnohých z nás ovláda skôr strach a neistota, než schopnosť myslieť ponad ploty a múry. V sekcii Za našim plotom festival divákom ukáže, že integrácia je viacrozmerný proces a nie je jednoduchá pre žiadnu stranu, či to, že múry nerastú len v Európskej únii, ale aj na hraniciach Mexika či v Juhoafrickej republike.
Z auta na bicykel. Luxusná večera z potravín, ktoré by inak skončili v koši. Móda, ktorá berie do úvahy skutočnosť, že naše dennodenné spotrebiteľské rozhodnutia ovplyvňujú kvalitu života ľudí v iných krajinách. Svet totiž nekončí za našim plotom. Na aspekty nášho spotrebiteľského správania poukážu dokumenty vo filmovej sekcii Konzum náš každodenný.
Aké otázniky sa viažu k príbehu Michaila Chodorkovského? Tušíme, že aj internet má svoje temné zákutia, v ktorých nie vždy platia zákony platné na jeho povrchu? Uvedomujeme si, že chudoba nielen v Pakistane vháňa svoje obete do osídiel islamizmu? Vieme, čo sa skrýva za fenoménom dronov a vojenských robotov? Aj na tieto otázky dá odpovede festivalová sekcia Máte právo vedieť.
Vo filmovej sekcii “Extra” nájdete filmy vážne, aj nevážne, filmy, ktoré sa nedajú jednoducho zaradiť do tematickej škatuľky. Ale stoja za pozretie. O Chuckovi Norrisovi, ktorý spustil revolúciu v Rumunsku, simulácia prvého stretnutia ľudstva s mimozemšťanmi, či dokument o “yesmenoch,” ktorí svojskými spôsobmi bojujú proti moci.
Nové slovenské dokumenty o témach, ktoré rezonujú spoločnosťou, budú aj tentoraz súťažiť v sekcii Slovenský dokumentárny film. A rovnako tak ani v tomto roku nezabúdame na žiakov, ktorých čaká sekcia Jeden svet deťom.


Vstupné

Vstupné v podobe troch druhov permanentiek


Organizátori


Filmový festival Jeden svet v Prievidzi organizuje občianske združenie Berkat
Chceme malou troškou prispieť k zlepšeniu stavu sveta. Drobnými, ale konkrétnymi aktivitami pomôcť ľuďom kdekoľvek na svete. Adresne a efektívne použiť získané prostriedky na zlepšenie ich života. Využívajúc princíp o inej sile jedného eura na Slovensku resp. v Európe voči krajinám, kde sa jeho dopad znásobí, zameriavame svoju pozornosť na pomoc do chudobných častí sveta.
Viac info o Berkate: www.berkat.sk

Festival Jeden svet v Prievidzi sa koná pod záštitou primátorky mesta Prievidza JUDr. Kataríny Macháčkovej a v spolupráci s Kultúrnym a spoločenským strediskom (KaSS). Mesto Prievidza podporilo festival Jeden svet 2017 finančnou dotáciou vo výške 750 €. ĎAKUJEME!

Človek v ohrození

Filmový festival Jeden svet na Slovensku organizuje občianske združenie Človek v ohrození
Človek v ohrození je nezisková, mimovládna organizácia, založená v roku 1999, ktorá sa venuje humanitárnej pomoci, rozvojovej pomoci, podpore ľudských práv a vzdelávacím a informačným aktivitám na Slovensku.
Viac info o Človeku v ohrození: www.clovekvohrozeni.sk
Jeden svet aj v ďalších regiónoch: www.jedensvet.sk


 

2% z dane pre BERKAT
2% z dane pre Berkat
Darujte 2% z vašich daní BERKATu a 100% vášho daru pomôže! Ako poďakovanie vám darujeme permanentku na Jeden svet pre 2 osoby. Viac info nájdete na www.berkat.sk.

Bolo nás 2827
Bolo nás 2827
Minuloročný festival na premietaniach pre verejnosť navštívilo 1053 divákov. Doobedné školské premietania si pozrelo 1774 žiakov a študentov. Na 37 projekciách sme premietali 28 filmov.

Obchodík
Obchodík
Tak ako každý rok, aj tentokrát vám v Obchodíku Jeden svet ponúkneme rôzne vecičky, pričom výťažok z predaja ja darovaný na aktivity v rámci zbierky BERKAT pomáha.

Generálny partner
Nadácia Slovenskej sporiteľne
Generálnym partnerom festivalu Jeden svet na Slovensku je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

<      ^      O festivale      Filmy      Hostia      Sprievodné podujatia      Program      Archív

©2017 BERKAT      Powered by ISSO | Počítače - Internet - Servis - Renovácie